جهان در پوست تبلیغات

جهان در پوست تبلیغات

1120 670 ریحانه یزدانی

 

شاید بتوان گفت تبلیغات از هزاران سال قبل وجود داشته است. نقاشی های باستانی بر پیکره ی سنگ ها و دیوار غارها حاکی از آن است که تمایل به عرضه ی دارایی ها و نمایان کردن آنچه که می تواند عامل مشترکی در روابط انسان ها باشد از همان ابتدا وجود داشته است. در طی سالیان طولانی، انسان ها در تکاپوی کشف و آشنایی با فرهنگ ملل مختلف و تبادل آداب و رسوم و مدل های گوناگون زندگی در نقاط مختلف جهان بودند و کم کم با روش هایی آشنا شدند که می توانستند با کمک آنها شغل و محصول خود را به بقیه ی مردم معرفی کرده و به فروش برسانند.

این روش های سنتی و شاید نامحسوس مدتی طولانی بر بازار فروش حاکم بود اما در قرن جاری به یکباره شاهد یک جهش بزرگ و تغییری اساسی در مفهوم تبلیغات بودیم. تغییری که مرزهای نامحسوس بودن تبلیغات را افزایش داد اما با تکیه بر روش های سنتی، روش های نوینی پدید آورد که تبلیغات را نه تنها به یک بازار واحد برای کسب درآمد ، بلکه به قدرتی برای سلطه ی حداکثری بر دنیای خرید و فروش و هر آنچه به آن مربوط است، تبدیل کرد. زمانی رسید که جارچی های شهر، جای خود را به شبکه های اجتماعی و سایت های تبلیغاتی دادند و حجاری ها و نقش های ظروف سفالی با تیزرهای تبلیغاتی و طرح های گرافیکی عوض شدند. بنابراین وقت آن بود که صدای کسب و کار شما شهرها را پشت سر بگذارد و در شرق و غرب دنیا  شنیده شود.

درچند دهه ی اخیر، رسانه های جمعی مانند تلویزیون، رادیو و روزنامه ها مُبلغ اصلی آگهی های بازرگانی و تبلیغات بودند.  مخاطبان کیفیت را عامل این تبلیغات می دانستند در حالی که عامل اصلی این، سرمایه و ثروت صاحبان محصول بود. اما امروزه مشتریان می توانند از راه های مختلف و ساده ای محصول مورد نظر خود را آزمون  خطا کرده و سپس برای خرید تصمیم گیری کنند. پیش بینی می شود این روند در آینده ای نه چندان دور گسترده تر شده و فضایی با تعامل بسیار بالا ایجاد شود.

در این صورت هدف از تبلیغات، می تواند ارائه ی راهکاری خوب، صادقانه و جامع باشد که انتخاب مشتری را تحت تاثیر قرار داده و او را به هدفش برساند. راهکاری که گاه با هزینه های هولناک  و استفاده از سلبریتی های پر طرفدار و گاهی با یک کلیپ کوتاه، یک عکس ساده و یا مطلبی چند خطی توجه بخش عظیمی را به خود جلب می کند.

طبق تحقیقات صورت گرفته سالانه در سراسر جهان، حدود 500 میلیارد دلار صرف تبلیغات می شود که این رقم حجم بالایی از شرکت ها و مشاغل را دربر می گیرد و بیانگر اهمیت معرفی محصول و شناسایی بازار هدف و توجه توده های انبوهی از مردم و سرمایه گذاران به این موضوع است. افزایش نرخ طرفداران حرفه ی مدلینگ وسیر ایجاد شغل های جدید و جزئی در حوزه ی تبلیغات نیز، خبر از پا گرفتن دنیایی می دهد که به تدریج سایه ی خود را بر سر تمامی حرفه ها و حتی بسترهای باز و نوپای تجاری، پهن می کند.

 

علاوه بر مطلب بالا موضوع دیگری نیز تبلیغات را حائز اهمیت می کند، اینکه با وجود فضای فراهم و آماده ی تبلیغات سفارشی, بخشی ازاین بازار بر روی ایجاد فضاهای بازاریابی شخصی متمرکز شده است. یعنی ایجاد کمپین هایی که با تکیه بر برنامه ریزی و تصمیم گیری های طولانی مدت و توسعه ی روش های تبلیغات مطابق تقاضای مخاطب، مشتری را تا رسیدن به هدف خود و انتخاب نهایی یاری می کنند. شرکت های زیادی در حال ارائه ی محصولات مختلف به متقاضیان هستند و دراین حین باید برای جذب بازار و سرمایه، با سایر کمپانی ها که همان محصول را تولید می کنند، رقابت کرده  و سهم فروش خود را در میان گروه های مختلف مردم، به ویژه گروه هایی که احتمال خرید بالاتری دارند، به دست آورند.

سن، جنس، سبک زندگی، میزان درآمد و جایگاه اجتماعی می توانند معیارهایی برای تفکیک گروه های مصرف کننده باشند. در این شرایط تبلیغات نقشی حیاتی برای دوام و پیشرفت این شرکت ها دارد به گونه ای که می تواند آن هارا به سمت مسیری رو به جلو برای تسخیر بازارهای آینده و یا جاماندن از رقبا و کناره گیری پیش ببرد. این جا، جایی ست که آژانس های تبلیغاتی وارد میدان می شوند.

آژانس های تبلیغاتی نیازهای گروه های مختلف مردم را شناسایی کرده و متناسب با آن، از بهترین رسانه برای آشنایی مشتریان با کالایی که قصد خرید آن را دارند و یا معرفی کالاهای جدید به آن ها، بهره می برند. سپس توسط متن، عکس، تیزر های تبلیغاتی، موشن گرافیک و… فضاسازی مناسب جهت تبلیغات شکل می گیرد و با توجه به نیاز، از تلویزیون، رادیو، بیلبورد، روزنامه، شبکه های اجتماعی و یا سایر امکانات، استفاده می شود.

تبلیغات باید این قدرت را داشته باشد که هدف مشتری را یک پله به پیش ببرد. به عنوان مثال در تبلیغ نوشابه، همه ی شرکت ها می توانند یک نوشابه ی خوشمزه و خنک را تبلیغ کنند اما تبلیغی بیشتر مورد اقبال قرار می گیرد که علاوه بر خوشمزه و خنک بودن، این محصول را به عنوان یک نوشابه ی رژِیمی و ضد چاقی که برای سلامتی ضرر چندانی هم ندارد، معرفی کند. علاقمند کردن مخاطبان به نحوه ی تبلیغاتی که ارائه میشود، ضمن رعایت قوانین و اخلاق گروه مصرف کننده، می تواند شانس دیده شدن و جلب مشتری را در طولانی مدت بهبود بخشد و میزان تقاضا را افزایش دهد.

علاوه بر فضا و تفکر غالب بر یک طرح و ایده پردازی درباره ی نحوه ی تولید و معرفی محصول متناسب با جامعه ی مصرف کننده که توسط آژانس تبلیغاتی به شرکت های متقاضی پیشنهاد می شود، همانطور که درچند پاراگراف بالاتر اشاره شد، روش های مختلفی وجود دارد تا بهترین تاثیر گذاریِ بصری بر روی مخاطب صورت بگیرد. تیزرهای تبلیغاتی، عکاسی دیجیتال، موشن گرافیک، طرح های گرافیکی، طراحی های قابل چاپ مانند بیلبوردها، پوسترها و … مدل های تبلیغاتی هستند که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و در فضای رقابت جای خود را باز کرده اند.